O PLEMENE

      Bull Terrier sa zrodil ako psí gladiátor. Bol vyšľachtený v priebehu 19. storočia krížením, dnes už vymretého, bieleho anglického teriéra (manchesterský teriér) s ťažkým, neohrabaným anglickým buldogom. Cieľom bolo vyšľachtiť psa ostrého ako teriéry, odolného, tvrdého a odvážneho ako sú buldogy. Ešte aj dnes je možné vidieť bulteriéra buldočieho aj teriérskeho typu. Jeho chovateľská kariéra bola od začiatku veľmi zložitá – bulteriér bol pôvodne určený k boji psa proti psovi.
V dobe, keď bolo pre spoločnosť prijateľné vykorisťovanie človeka človekom, ľudia utápali svoje starosti v tzv. ľudových zábavách – surové súboje medzi zvieratami mali pôsobiť ako ventil proti krutým životným podmienkam.

 

 

      Za zakladateľa tohto plemena sa považuje James Hinks z Birminghamu. Jeho cieľom bolo vyšľachtiť dobrého bojovníka a zároveň zachovať priateľský vzťah k človeku. Čo sa aj podarilo, dnes je bulteriér priateľsky pes s vysoký prahom dráždivosti. James Hinks však od začiatku predvádzal svoje odchovy aj na výstavách psov, ktoré začali byť v tej dobe veľmi populárne. V jeho chove boli len biele psi, dosiahol to systematickým vyraďovaním strakatých jedincov a krížením s dalmatíncom a tak sa z gladiátora stáva biely gavalier - společník pravého gentlemana. V roku 1888 bol publikovaný standard plemena. Počas rokov sa chovatelia snažili vyšľachtiť harmonického psa, vhodného ako spoločníka, vytlačiť jeho bojovú minulosť, ale zachovať jeho odvahu, húževnatosť a charakter. Bulteriér je aj držiteľom neoficiálneho rekordu v najvyššom počte zabitých myší za rôzne časove intervaly.

 

                                        

 

 

      Zákaz kupírovania uší v Anglicku, roku 1895 mal za následok šľachtenie bulteriéra s prirodzene vztýčenými ušami a zdravotné problémy, kríženie so stafordšírmi, čo dopomohlo ku farebnej variante tohto plemena. V dnešnej dobe neexistuje kvalitatívny rozdiel medzi bielym a farebným bulteriérom.

V roku 1992 boli uznané dve rôzne veľkosti tohto plemena, Standard bulteriér a Miniatúrny bulteriér, pričom u Miniatúrného bulteriera výška v kohútiku nesmie prekročiť 35,5 cm, ostatne parametre sú zhodné pre oba typy plemena.

 


 

      Bulteriér je výlučne spoločenské rodinné plemeno so zmyslom pre humor. Existuje len málo plemien tejto veľkosti, ktoré sa tak harmonicky dokážu zaradiť do rodinného života. Jeho najvýraznejšou črtou je nehynúca oddanosť k rodine a klaunovská zvedavosť. V rodine je úžasný, miluje deti, je si úplne vedomí svoje sily, preto je k ním opatrný a tak isto aj k starým luďom a menším zvieratám. Dokážu žiť aj s inými zvieratami za predpokladu, že nebudete medzi nimi robiť rozdiely. A je vhodný na canisterapiu.

     Nerobí mu problém ťahanie za uši, či chvost, čo iným plemenám može byť nepríjemné. Je však samozrejmosťou, že takýmto situáciam, je lepšie sa vždy vyhnúť a zajistiť, aby dieťa pochopilo, že s každým psom treba jednať s rešpektom. Je dôležité, aby ste dieťa nikdy nenechávali so psom bez dozoru, či už sa jedná o čivavu, jazvečíka, bulteriéra alebo írskeho vlkodava. Je veľmi šikovný a učenlivý, zaistením dobrej motivacie (hračka, maškrta), či urobením z povelu hru dokáže divy. Veci okolo seba skúma s nadšením dieťaťa, dokáže pobehovať po miestnosti sem a tam, skákať len aby zaujal vašu pozornosť. Vždy vám bude vďačný, keď sa do hry zapojíte i vy.

      Miluje aportovanie, plávanie a samozrejme prechádky. Je to veľký atlét a dokáže vysoko a ďaleko skákať, tzv.myškovanie, skáče ako na gumičke. Potrebuje dostatok pohybu alebo inú činnosť na vybúrenie svojej energie. Kontrastom k jeho takmer nebmedzeným fyzickým možnostiam je bulterierová domáca pohodlnosť. Táto vlastnosť takmer hraničí s lenivosťou, takže sa skvele hodí i do bytu. Aj keď má obrovské množstvo energie dokáže svojho majiteľa zahrnúť prekvapivou dávkou nežnosti. Je to rodený klaun, ktorý vás veľmi rád rozveselí a každý deň vyčarí úsmev na tvári. Asi ani jeden bulteriér nepohrdne tenisovou loptičkou a piškótami. Dokonca nie je nič neobvyklé keď vám vašu lásku bude oplácať aj hlasovými prejavmi.

      Tohto stredne veľkého psa musíte prijať jednoducho ako člena rodinny, pretože bez vás sa bude cítiť osamelý. Vyžaduje veľmi blízky fyzický kontakt so svojou rodinou. Takže stojí vždy tak aby sa vás dotýkal, čo i len špičkou chvosta. Miluje spoločenský život, každa návšteva priateľov u neho vyvolá obrovskú radosť, možno aj preto, že sa bude podaváť niečo chutné. Rád ocení aj exoticú kuchyňu, banán, melón, broskyňa ale nepohrdne ani zeleninou. Vzhľadom k jeho temperamentnej povahe, nie je nič neobvyklé, že i dobre vycvičený bulteriér občas skúša, či stále platia určené pravidlá. Keď budete však trvať na svojom, odpoveďou bude vrtenie chvostíkom s výrazom v tvári „ Veď ja som ťa len skúšal“. Takže pri výchove bulteriéra je rozhodujúci rešpekt.

     Ešte jedna vec je u tohto plemena zvláštná, je to ako „námesačosť“. Bola pozorovaná v exteriéri ale i interiéri, prejavuje sa tak, že pes ide pomaličky ku trsu trávy, závesu, záclone alebo aj pod vianočny stromček a so skleneným pohľadom ako v tranze sa pomaličky posúva, pričom sa hladí po srsti a zničoho nič sa otrasie a už je to opäť ten bláznivý rodinný miláčik.